בדים מכותנה 3 שימושים בולטים בשוק

אם תיסעו בכבישי ישראל הצפוניים בעיקר בסתיו תוכלו לחזות בפלא הכותנה, זה הגורם לכל אדם לחייך, גם שנייה לפני שהוא נכנס לפקק ארוך במיוחד. כן, אין כל ספק, הכותנה נחשבת לאחד הגידולים הפוטוגנים ביותר בישראל, ומושכת תשומת לב עוד מהתקופות הקדומות יותר, בארצות כמו הודו ואף במצרים העתיקה. ישנן עדויות על טווית בדי כותנה במצרים הקדומה במאה ה־12 לפנה"ס והיא נחשבת לחומר הגלם המועדף לייצור בדים קלים וחולצות באזורים חמים מזה אלפי שנים.

הכותנה היא למעשה צמח שגדל כיום בשלל מקומות בעולם, גם בישראל. וישנם סוגים רבים של כותנה, החל מכותנה מצרית ועד לכותנה אורגנית. כיוון שגידול זה זקוק למים רבים, ומאידך אינו משמש למאכל, נהוג כיום לגדלו בארץ על בסיס מי קולחין בלבד.

הכותנה אותה אנחנו מכירים היא בעצם סיב רך הצומח סביב זרעו, סיב זה משמש לרוב לטווית חוטים ואריגתם לבד רך ונושם. כותנה היא גידול נציל מאוד, רק כ־10% מהחומר הגולמי אובד במהלך עיבודה.

בעולם האופנה יסכימו כי בד הכותנה נחשב לבד נוח, למרות שהוא מעט כבד וזאת מכיוון שהוא נושם, ועל כן מותאם לשימוש גם בימי החום הכבדים, ולאקלים המורכב במדינתנו. גם בדי הג'ינס והטריקו הפופולאריים עשויים רוב הזמן מבדי כותנה.

מכותנה אורגנית עד למצרית • כותנה קווים לדמותה

כותנה אורגנית, כותנה מצרית, וזו הגדלה באוזבקיסטן ושכנותיה נחשבת לבעלת האיכות הגבוהה ביותר. זאת בעקבות בסיביה הארוכים והנוחים לטוויה. בתקופה האחרונה אנחנו עדים למגמה מתמשכת בבחירת כותנה אורגנית כחומר גלם מועדף בעולם הטקסטיל.

אם תהייתם על פשר הבחירה בכותנה אורגנית התשובה ברורה – המודעות החלה לגבור לאחרונה ואנשים מעדיפים לרכוש מוצרים העשויים מכותנה שלא עברה ריסוס או צביעה בעזרת כמיקלים. הכותנה רכה, נעימה למגע, סופגת ועמידה לאורך זמן.

כותנה מסוג זה  גדלה בישראל מזה עשור שנים. גידול הכותנה הזו מתרכז בעיקר באזור הגלבוע, אך גם במערב עמק יזרעאל, בגליל העליון ובגליל התחתון.

מהם השימושים העיקרים לכותנה בשוק?

ריפודים: יתרונם העיצובי של הריפודים העשויים מכותנה אורגנית הוא שהם יפים ונעימים מאוד למגע. חסרונם הבולט הוא בתכונתם לספוח נוזלים ולכלוך, ובשל כך הינם קשים לניקוי ויש לשלב אותם ביחד עם בד נוסף ולייצר חיבור שיתאים. כמו כן, הבדים אינם שומרים על צורתם המקורית, יתכן ויתכווצו, יתרחבו ואף יסבלו מדהיית גוון.

מצעים: הכותנה משמשת ליצירת חוטים ותפירת מצעים שאיכותם נמדדת כאמור לפי איכות החוט וצפיפות האריגה. יש המשתמשים בכותנת סטאן, כותנת פרנקל, כותנה מצרית ואחדים יעדיפו דווקא לבחור להשתמש בכותנה אורגנית בכדי לישון טוב יותר.

בגדים: מותאמים בעיקר לילדים, נשים ונוער. טווח המחירים משתנה ומותאם לכל כיס בהתאם לאיכות הכותנה ולדגם. היום לא חייבים להיות במעמד סוציו אקונומי גבוה בכדי למצוא בגדים מכותנה אורגנית אפילו לתינוקות. 
 
טלפון  03-5566700 |  דוא"ל   pfabrics2@gmail.com  מאמרים כתובת  הבנאי 15 , חולון מיקוד 5885307

עקבו אחרינו ב

Facebook